Dracula's Radio Station: propunere

Romanian forum - Ai noshtrii ca brazii.

Moderators: webmaster, Vlad

Post Reply
BNL
Posts: 3
Joined: Wed Apr 30, 2008 10:34 am
Contact:

Dracula's Radio Station: propunere

Post by BNL »

De vreo citeva zile ma tot conectez la "Dracula's Radio Station".
Dar recunosc, trebuie sa fiu cu mouse-ul pregatit tot timpul ca sa pot asculta.
Adica sa ridic volumul la ceea ce-mi place si sa-l scad la 0 la, evident, ceea ce mi se pare imposibil de ascultat.

De ce nu faceti din "Dracula's Radio Station" ceva ce poate fi ascultat neconditionat?
Deocamdata este mai mult un ghiveci. Cum altfel as putea sa numesc urmatoarea succesiune: Led Zeppelin, Gipsy Kings, Jimi Hendrix, Al Bano/Romina Power, The Beatles.... Ca sa nu mai zic de asta: Generic - m-ai mintit (o manea "adevarata") si John Mayall with Peter Green.

Propunerea este separarea genurilor. Daca acum este Emerson, Lake & Palmer atunci sa nu urmeze una pentru datul din buric.

Oricum, succes cu emisia
User avatar
Vlad
Site Admin
Posts: 576
Joined: Mon Jan 23, 2006 4:44 pm
Location: Los Angeles
Contact:

Re: Dracula's Radio Station: propunere

Post by Vlad »

BNL wrote:De vreo citeva zile ma tot conectez la "Dracula's Radio Station".
Dar recunosc, trebuie sa fiu cu mouse-ul pregatit tot timpul ca sa pot asculta.
Adica sa ridic volumul la ceea ce-mi place si sa-l scad la 0 la, evident, ceea ce mi se pare imposibil de ascultat.

De ce nu faceti din "Dracula's Radio Station" ceva ce poate fi ascultat neconditionat?
Deocamdata este mai mult un ghiveci. Cum altfel as putea sa numesc urmatoarea succesiune: Led Zeppelin, Gipsy Kings, Jimi Hendrix, Al Bano/Romina Power, The Beatles.... Ca sa nu mai zic de asta: Generic - m-ai mintit (o manea "adevarata") si John Mayall with Peter Green.

Propunerea este separarea genurilor. Daca acum este Emerson, Lake & Palmer atunci sa nu urmeze una pentru datul din buric.

Oricum, succes cu emisia
Salut si bun venit aici.

Multumim pentru sugestii si pentru faptul ca asculti la statie.

Ai foarte multa dreptate in legatura cu "ghiveciul" respectiv.

Cu toate acestea, din cauza unor "rippers", care ajung pe statie in scopul de a copia muzica (un lucru foarte usor de facut, avind plug-in necesar), nu ne permitem sa "broadcast" albume intregi
(copy rights infringements, etc).

Pe de alta parte, daca stam cu acelasi "genre" de muzica, efectul este acelasi: Ascultatorii (de prin toata lumea, de altfel) au tendinta sa se plictiseasca. "Attention span" este din ce in ce mai scurt, in ziua de azi. :roll:

"De ce nu faceti din "Dracula's Radio Station" ceva ce poate fi ascultat neconditionat?"

Sugerezi sa ne axam pe un anumit "genre" de muzica?
Care ar fi acela??

Datorita faptului ca imbratisam genuri multiple de muzica, este foarte greu sa multumim pe toti. Dupa cum sugereaza subtitlul statiei, incercam sa acoperim o varietate larga (anii 60, 70, 80, 90).
Poate cam prea larga intr-adevar, dar sunt piese care nu trebuie uitate.
Am putea stabili un anumit "genre" pentru fiecare zii a saptamanii,
dar efectul ar fii si mai dramatic (vezi, "attention span" mai sus).

Oricum am retinut ideea cu "manele" si incercam sa le eliminam incet dar sigur.

Inca o data, multumim pentru sugestii. 8)

P.S. Un simplu request la webmaster@draculascastle.com, sugerind genul de muzica dorit ne-ar ajuta sa iti acomodam dorintele muzicale la momentul respectiv. Sau, mai rapid si mai simplu pe Dracula's Castle chat :
http://www.draculascastle.com/chatframes.html
Last edited by Vlad on Mon May 05, 2008 8:00 am, edited 1 time in total.
BNL
Posts: 3
Joined: Wed Apr 30, 2008 10:34 am
Contact:

Re: Dracula's Radio Station: propunere

Post by BNL »

Hi,

Vlad, acum citeva zile am lasat player-ul deschis pe Dracula's Radio Station in timp ce mi-am facut de lucru prin casa.
Au "curs" succesiuni de felul celor mentionate in postul anterior, dar care inclinau spre ceea ce pot eu sa ascult: Led Zepp., Hendrix, ELP...
La un moment dat mi-am zis ca se poate da mai tare volumul.
Zis si facut. Numai ca, exact in timp ce eram iesit din camera PC-ului, a inceput un fel de manea de nunta de cartier. Am avut nevoie de un sprint de "110 metri garduri" (adica am fugit spre PC sarind peste un fotoliu) pentru a putea opri la timp oroarea. 'ntelegi?
De-asta zicea eu de separarea genurilor si de neconditionarea ascultarii.
Dar a meritat cursa cu obstacole pentru Hendrix.
BNL
Posts: 3
Joined: Wed Apr 30, 2008 10:34 am
Contact:

RE

Post by BNL »

Hello, hello si direct in subiect

Pentru ca ati bagat "Mix Persian-arabic belly dance" imediat dupa ce am trimis al doilea mesaj tre' sa mai zic cite ceva.
Vlad, de ce crezi ca un singur gen de muzica alunga ascultatorii? Se poate alege unul destul de cuprinzator - rock cu toate variantele sale - care musai implica si jazz-ul. Pentru un radio (fie el stream) dedicat muzicii anilor 60-90, rock-ul si jazz-ul inseamna aproape tot.
Bun, mai departe. Ce ar fi daca rock-ul si jazz-ul trebuie completate cu ceva techno sau electronica? Pai, de ex., Rank 1 ft. Shanokee - Such Is Life (Marco V Remix). Aceasta piesa a fost data azi la DRS (Dracula's Radio Station) si e compusa din 5-10 sunete (alese, cred, la intimplare) care se tot repeta pe o bucata de timp incredibil de lunga. Cu alte cuvinte, cit mai putina informatie de accesat si cit mai facila, dar intinsa pe o "felie" mare timp (pt. o spalare cit mai eficienta a creierului). Si ajungem la "attention span". Respectiva bucata de timp, my friends, imi pare invers proportionala cu acel "attention span". Acest "attention span" infim, pentru bucati infime, este cel indus.
Mai este si cel nativ. Cum sa acorzi atentie chiar si celei mai simple actiuni mentale cind nu te duce capul?

Acum, intrebare: DRS se adreseaza cumva celor caracterizati de oricare din cele doua tipuri de concentrare mentala? "Ascultatorilor care au tendinta sa se plictiseasca?" Daca nu, incercati eliminarea rapida si eficienta a acelor genuri bolnavicioase. Tumoarea canceroasa trebuie extirpata.

Am zis cumva de completarea genurilor rock si jazz cu cel electronic? Ce ar fi daca ati inlocui Rank1... cu Jarre, Kraftwerk si Vangelis.

Salve
User avatar
Vlad
Site Admin
Posts: 576
Joined: Mon Jan 23, 2006 4:44 pm
Location: Los Angeles
Contact:

Re: Dracula's Radio Station: propunere

Post by Vlad »

BNL wrote:Hi,

Vlad, acum citeva zile am lasat player-ul deschis pe Dracula's Radio Station in timp ce mi-am facut de lucru prin casa.
Au "curs" succesiuni de felul celor mentionate in postul anterior, dar care inclinau spre ceea ce pot eu sa ascult: Led Zepp., Hendrix, ELP...
La un moment dat mi-am zis ca se poate da mai tare volumul.
Zis si facut. Numai ca, exact in timp ce eram iesit din camera PC-ului, a inceput un fel de manea de nunta de cartier. Am avut nevoie de un sprint de "110 metri garduri" (adica am fugit spre PC sarind peste un fotoliu) pentru a putea opri la timp oroarea. 'ntelegi?
De-asta zicea eu de separarea genurilor si de neconditionarea ascultarii.
Dar a meritat cursa cu obstacole pentru Hendrix.
"a inceput un fel de manea de nunta de cartier. Am avut nevoie de un sprint de "110 metri garduri" (adica am fugit spre PC sarind peste un fotoliu) pentru a putea opri la timp oroarea. 'ntelegi?"

Intelegem. Numai ca nu trebuia sa risti rupere de gat, numai pentru ca era o "manea" pe statie, "unless" (numai in caz ca) imprimai muzica.
User avatar
Vlad
Site Admin
Posts: 576
Joined: Mon Jan 23, 2006 4:44 pm
Location: Los Angeles
Contact:

Re: RE

Post by Vlad »

BNL wrote:Hello, hello si direct in subiect

Pentru ca ati bagat "Mix Persian-arabic belly dance" imediat dupa ce am trimis al doilea mesaj tre' sa mai zic cite ceva.
Vlad, de ce crezi ca un singur gen de muzica alunga ascultatorii? Se poate alege unul destul de cuprinzator - rock cu toate variantele sale - care musai implica si jazz-ul. Pentru un radio (fie el stream) dedicat muzicii anilor 60-90, rock-ul si jazz-ul inseamna aproape tot.
Bun, mai departe. Ce ar fi daca rock-ul si jazz-ul trebuie completate cu ceva techno sau electronica? Pai, de ex., Rank 1 ft. Shanokee - Such Is Life (Marco V Remix). Aceasta piesa a fost data azi la DRS (Dracula's Radio Station) si e compusa din 5-10 sunete (alese, cred, la intimplare) care se tot repeta pe o bucata de timp incredibil de lunga. Cu alte cuvinte, cit mai putina informatie de accesat si cit mai facila, dar intinsa pe o "felie" mare timp (pt. o spalare cit mai eficienta a creierului). Si ajungem la "attention span". Respectiva bucata de timp, my friends, imi pare invers proportionala cu acel "attention span". Acest "attention span" infim, pentru bucati infime, este cel indus.
Mai este si cel nativ. Cum sa acorzi atentie chiar si celei mai simple actiuni mentale cind nu te duce capul?

Acum, intrebare: DRS se adreseaza cumva celor caracterizati de oricare din cele doua tipuri de concentrare mentala? "Ascultatorilor care au tendinta sa se plictiseasca?" Daca nu, incercati eliminarea rapida si eficienta a acelor genuri bolnavicioase. Tumoarea canceroasa trebuie extirpata.

Am zis cumva de completarea genurilor rock si jazz cu cel electronic? Ce ar fi daca ati inlocui Rank1... cu Jarre, Kraftwerk si Vangelis.

Salve
In timp ce apreciem comentariile constructive introduse aici, ce ar fi daca nu ar mai exista statia, sau daca muzica (la care evident asculti), ar fi de genul Romantic FM sau numai MANELE?
Credem ca acele genres sunt deja "fumate".
Este totusi meritoriu pentru DRS, ca am reusit sa atragem atentia macar unuia dintre atiti critici de muzica din RO.
Speram ca vei continua sa audiezi statia in continuare, daca nu un mesaj pozitiv.

Oricum ramane solutia "ultima": Da-l mai tare shi inchide-l.

Salve
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests